Osana OmaKamu Lahden Valokuvaus-tapahtumaa PikkuKamut askartelivat ja kirjoittivat Kuulumisen palapelini-tehtävän. Tehtävä on suunniteltu tämän vuoden Lapsen oikeuksien viikon teemaan “Lapsen oikeus kuulua” sopivaksi. Teemalla on kaksi merkitystä: lapsella on oikeus kuulua yhteisöön ja yhteiskuntaan, sekä toisaalta oikeus tulla paitsi nähdyksi myös kuulluksi. Alla PikkuKamujen ajatuksia #SaanKuulua #SaatKuulua teemasta.
Lapset kokivat, että voivat olla oma itsensä kotonaan, harrastuksissaan sekä kavereiden ja luotettavien läheisten kanssa. Lasten mukaan kuuluminen tarkoittaa sitä, että saa oman äänensä kuuluviin ja muut kuuntelevat mielipiteesi ja näkevät sinut tärkeänä osana ryhmää. Lasten mukaan ryhmään kuuluminen kasvattaa
itseluottamusta ja kehittää vuorovaikutustaitoja. Lisäksi ryhmään kuuluminen on kivaa ja luo yhteisöllisyyden ja turvallisuuden tunnetta. Arjessa joukkoon kuuluminen näkyy ja tuntuu koulussa ja kaverien kanssa ollessa hyvältä ja hauskalta. Perheessä kuuluminen näkyy kuulumisten kysymisenä.
Kysyttäessä miten OmaKamu-tapahtumissa voisimme auttaa toisiamme kuulumaan ryhmään lapset vastasivat kaikkien mukaan ottamisen ja yhdessä tekemisen ja juttelun olevan tärkeää. Ryhmänä tai tiiminä tekemisen lisääminen oli toiveena. Lisäksi lapset toivoivat pääsevänsä vaikuttamaan OmaKamu-toiminnan tapahtumien ideointiin.
OmaKamu-toiminnassa vapaaehtoinen aikuinen toimii aikuiskaverina eli Kamuna lähialueen lapselle tai nuorelle. Kamu ja PikkuKamu tapaavat yleensä parin viikon välein yhteisen tekemisen merkeissä. Yhdessä voidaan retkeillä, ulkoilla, harrastaa liikuntaa, leipoa, askarrella tai ihan mitä vaan molempia kiinnostavaa. Tärkeintä on yhteinen aika, läsnäolo ja aito kaveruus. OmaKamu järjestää maksuttomia tapahtumia, tarjoten näin yhteisöllisyyden kokemuksen kaikille toiminnassa mukana oleville.
Uusia Kamuja koulutetaan useita kertoja vuoden aikana ja rekrytointi on käynnissä jatkuvasti! Tervetuloa mukaan!
Lue lisää omakamu-toiminnasta: omakamu.fi tai harjulan.fi/omakamu-lahti/
Kirjoittanut: Päivi Vainio OmaKamu koordinaattori